En Lezzetli Kek Tarifleri ve Püf Noktası

Birbirinden farklı kek çeşitleri hem eve gelen misafirlere ikram etmek hem de aileyle beraber hoş sohbetler eşliğinde çayın ya da kahvenin yanında tüketmek için sıklıkla tercih edilen lezzetlerdir. Kolay ve pratik bir şekilde hazırlanan keklerin lezzetini etkileyen birçok faktör vardır. Bunların başında kekin puf puf kabarması ve içinin yumuşacık olması gelir. Kolay kek tarifleri ve bu tarifleri hazırlarken uygulayabileceğiniz püf noktaları sayesinde ideal şekilde kabarmış lezzetine doyum olmayan kekler hazırlayabilirsiniz.

En Lezzetli Keki Yapabilmek İçin Püf Noktaları ve 6 Lezzetli Kek Tarifi

En kolay kek tarifleri için bile tam kıvamında bir lezzete ulaşmanın birtakım püf noktaları mevcuttur. Farklı kek çeşitlerine göre değişebilen bu püf noktalarına dikkat ederek enfes kekler hazırlayabilirsiniz. Tam kabarmış, kokusu ve lezzetiyle akılları baştan alan kekler hazırlayarak hem ailenizi hem de misafirlerinizi mutlu edebilirsiniz.

Kek nasıl yapılır? Kek malzemeleri nelerdir?

Kekin yapılışı ve yapımında kullanılan malzemeleri farklı tariflere göre değişiklik gösterir. Havuçlu kek tarifi için en önemli malzeme havuç olurken ıslak kek çeşitleri için bu, kakao sosu olabilir. Bu sebeple seçtiğiniz tarife uygun malzemeleri eksiksiz bir şekilde önceden hazırlamak ve yine tarifte yer alan ölçülere uygun şekilde malzemeleri kullanmak ideal kıvama ve lezzete ulaşmak için oldukça önemlidir.

 

Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pişerken kısa sürede kabaran kek ve piştikten sonra lezzetiyle büyüleyen bir kek hazırlamak için birtakım püf noktalarına dikkat etmek gerekir. Farklı tariflere göre değişebilen bu püf noktalarını bazı başlıklar altında genellemek de mümkündür. 

Genel olarak kek yaparken dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sıvı ve katı tüm kek malzemelerinin oda sıcaklığında olması gereklidir.
  • Kek yapımında kullanılan un, kakao ya da vanilin gibi toz malzemeler bir elek yardımıyla elenmelidir.   
  • Keke konulan şeker tamamen eriyene kadar çırpılmalıdır.
  • Süt ve yumurta gibi malzemelerin taze olmasına özen gösterilmelidir.
  • Kek hazırlamada kullanılan çırpıcı, mikser ve kase gibi gereçlerin mutlaka kuru olması gereklidir.
  • Kekin hamuru hazırlandıktan sonra bekletilmeden fırına verilmelidir.
  • Tarifte farklı bir şekilde yazmadığı sürece kekin pişecek olduğu fırın önceden ısıtılmalıdır.

En Güzel Keki Yapmak için Tariflerde Kullanabileceğiniz Pakmaya Kek Malzemeleri

Kek hazırlarken ihtiyaç duyacağınız yardımcı malzeme çeşitlerinin hepsini Pakmaya ürünleri arasında bulabilirsiniz. Yapımı emek isteyen kek tarifi ya da en basit kek tarifi çeşitleri için bile kullanabileceğiniz Pakmaya ürünleri sayesinde puf puf kabarmış lezzetli kekler hazırlayabilirsiniz. Pakmaya Hamur Kabartma Tozu kekinizin kısa süre içinde kabararak muhteşem bir lezzete kavuşmasını sağlar. Her kek tarifinde kullanabileceğiniz bu kabartma tozu sayesinde kek hazırlarken yaşadığınız sönme ya da kıvam tutmaması gibi sorunlar tamamen geride kalır. En sevdiğiniz tarif kakaolu kek ise Pakmaya Kakao kullanarak çikolatanın doyumsuz lezzetine ulaşabilirsiniz. Hazırladığınız kakaolu kekin tadını artırmak için Pakmaya Pudra Şekeri’nden yardım alabilirsiniz. Aynı zamanda pudra şekerini kekinizin üzerine serperek hoş bir görünüm de elde edebilirsiniz. Pakmaya Şekerli Vanilin ise direkt hamuruna ekleyerek kekin lezzetini arttırabileceğiniz ürünler arasında bulunur. Evde Pakmaya Yoksa Tek Tıkla Kapında!

Evde lezzetli mi lezzetli bir kek yapmak istediğinizde, canınız tatlı çektiğinde ancak evde malzeme olmadığında yaşanan hayal kırıklığını iyi biliriz. Pakmaya; kekinizi mükemmel kabartan ve tadına tat katan ürünleriyle Getir, Getir Büyük, Yemeksepeti Banabi ve Migros’ta! Hemen satın alın!

Pakmaya'dan 6 Nefis Kek Tarifi

Hem kolayca yapabileceğiniz hem de lezzetine doyamayacağınız kek tariflerini sizler için hazırladık. Pakmaya ürünlerini kullanarak hızlı, pratik ve tam kıvamında hazırlayabileceğiniz kek tariflerine gelin, beraber göz atalım.

Çikolatalı Islak Kek

Islak kek çeşitlerine en çok yakışan tatlardan biri çikolatadır. Çikolatalı ıslak kek tarifi benzersiz çikolata sosuyla çay saatlerinin vazgeçilmezi olmaya adaydır. Bu lezzetli kek tarifinin arkasında bir Pakmaya var! Pakmaya Kakao keke çikolata tadını ve aromasını kazandırarak tadına doyum olmayan bir lezzet ortaya çıkarır. 

Çaylı Kek Tarifi

Malzemeler arasında bulunan demlenmiş çay sayesinde eşsiz tadına kavuşan çaylı kek, farklı lezzetler denemekten hoşlananlar için birebirdir. Çaylı kek tarifini pratik bir şekilde uygulayarak lezzetiyle misafirlerini şaşırtabilirsiniz. Çayın lezzetinin geçtiği bu tarifte Pakmaya Hamur Kabartma Tozu ve Şekerli Vanilin kullanarak kabaran, yumuşacık ve herkesin damaklarında tat bırakan bir kek hazırlayabilirsiniz.

Kremalı Havuçlu Kek Tarifi

Havuç ve cevizin benzersiz uyumuyla lezzetlenen kremalı havuçlu kek tadı ve kokusuyla herkesi büyüler. Kremalı havuçlu kek tarifinde bulunan yoğun krema ise bir diğer lezzet kaynağıdır. Pakmaya Mısır Nişastası sayesinde bu lezzetli kremayı tam kıvamında ve ideal yoğunlukta hazırlayabilirsiniz.  

Kakaolu Islak Kek Tarifi

Özellikle çocukların bayılacağı bir lezzet olarak öne çıkan ıslak kek tarifi hızlı ve zahmetsiz yapılışı sayesinde gönüllerde taht kurar. Kakaolu ıslak kek tarifinin hamuru ve sosu ayrı ayrı lezzet kaynaklarıdır. Pakmaya Şekerli Vanilin sayesinde eşsiz bir kokuya ve tada sahip olan bu keki çay saatleri için de hazırlayabilirsiniz.

  

Limonlu Kek Tarifi

Hafif ve ferah bir lezzet arıyorsanız mükemmel kabaran limonlu kek tarifi tam size göre. Malzemeleri arasında limon suyu ve rendelenmiş limon kabuğu bulunan limonlu kek tarifi az malzemelerle de muhteşem lezzetler ortaya çıkabileceğinin adeta bir kanıtıdır. Pakmaya Hamur Kabartma Tozu sayesinde kabarmış bu keki özellikle sıcak yaz aylarında hazırlayarak tüketebilirsiniz. 

Elmalı ve Cevizli Kek Tarifi

Ceviz, tarçın ve elmanın muhteşem uyumuyla damakları çatlatan bir lezzet haline gelen elmalı ve cevizli kek, evde kolay kek tarifi arayanların imdadına yetişir. Evde sık sık hazırlanan, mis gibi kokusuyla herkesi cezbeden bu kek tarifi Pakmaya Şekerli Vanilin ve Pakmaya Hamur Kabartma Tozu ile mükemmel kabaran bir kek olarak sofranızda yerini alır. 

Evdeki eksik malzemeleriniz için  Pakmaya; kekinizi mükemmel kabartan ve tadına tat katan ürünleriyle Getir, Getir Büyük, Yemeksepeti Banabi ve Migros’ta! Hemen satın alın!

Kekin Yumuşak, Kabarık Olması İçin Ne Yapmalı?

İçi yumuşacık çok kabaran kek hazırlamak için malzeme seçiminden kekin yapımına ve pişirilmesine kadar birçok aşamada bazı kurallara uymak gerekir. Malzemelerin oda sıcaklığında ve taze olması gibi birbirlerine iyice karışarak homojen bir kıvam almaları da oldukça önemlidir. Bunun için malzemeleri iyice çırpmak, gerektiği yerde çırpma işlemi için mikser kullanmak ideal kıvama ulaşarak yumuşak ve kabarık kekler hazırlamanızı mümkün kılar. 

Kabarık Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Lezzetle ve puf puf kabaran kek için pişirme işleminin aralıksız bir şekilde gerçekleşmesi oldukça önemlidir. Eğer kekinizi fırına koyduysanız ilk 15 dakika fırının kapağını açmamaya dikkat edin. 15 dakikalık sürenin sonunda ise olabildiğince az kapağı açarak kekinizin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Sık sık fırının kapağını açmak ısı değişimlerine yol açtığı için kekin tam kabarmadan sönmesine neden olur. 

Sünger Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Kabaran kek tarifi olarak sünger kek yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta malzeme olarak kullanılan yumurtanın sarısını ve beyazını ayırarak çırpmaktır. Yumurtanın beyazını ve sarısını ayrı ayrı kaplarda iyice çırpıp daha sonra kıvamlarını bozmadan bir araya getirmeniz gerekir. 

Yumuşak Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Ağızda dağılan yumuşak kekler hazırlamak için kekin kurumasına sebep olan hatalara düşmemeye özen göstermek gerekir.. Yapılışı pratik kek tariflerinde yer alan malzeme oranlarına dikkat etmek bu açıdan oldukça önemlidir. Malzemeler arasında bulunan katı ya da sıvı yağlar tam ölçüsünde kullanılmalıdır. Tarifte yer alan ölçülerden daha az yağ kullanmanız kekin sert ve kuru olmasına yol açabilir. Fırını önceden ısıtmamak ya da fanlı olarak çalıştırmak da kekin yumuşak olmasını engelleyen hatalardan bazıları olarak bilinir..  

Islak Kek Yapmanın Püf Noktaları Nelerdir?

Pratik kek tarifleri arasında yumuşacık dokusu benzersiz lezzetiyle öne çıkan ıslak kekleri hazırlarken tarifte bulunan malzeme oranlarını birebir uygulamak oldukça önemlidir. Bu sayede ıslak malzemelerin yoğunluğunu doğru şekilde ayarlayarak başarılı bir sonuç elde edebilirsiniz. Islak keki, sos ekledikten sonra hemen servis yapmak yerine bir gece buzdolabında bekletmek kıvamının daha iyi olmasına olanak sağlayabilir.

Hangi Kek Tarifinde Hangi Kek Kalıbı Kullanılır?

Yapımı kolay kek tarifi ve çeşitlerini uygun kek kalıpları kullanarak daha pratik ve zahmetsiz bir şekilde pişirebilirsiniz. Tercih edeceğiniz kek kalıbı kek çeşidine göre değişebilir. Pandispanya ya da tart yapacaksanız kelepçeli kek kalıplarını kullanmanız gerekir. Bol malzemeli ve parçacıklı bir kek harcı için batonet kaplar en uygun tercihtir. Silikon kalıplar kekin yapışmasını önleyen yapısından dolayı avantajlı olsa da lezzet olarak bekleneni vermekte başarısız olabilir. Bu kalıpları muffin gibi küçük kekler pişirmek için kullanabilirsiniz. Cam kalıplar kekin hızlı bir şekilde pişmesini sağlar. Ancak puf puf kabarmış bir kek pişirmek istiyorsanız sizi hayal kırıklığına uğratabilir. Döküm ve granit kalıplar her türlü keki en rahat şekilde pişirebileceğiniz seçeneklerdendir. Isıyı eşit şekilde dağıtan yapıları sayesinde bu kalıplarla ideal oranda kabarmış kekler hazırlayabilirsiniz. 

Kekin İçine Eklenen Malzemelerin Çökmesi Nasıl Engellenir?

Kekin içine eklenen malzemelerin çökmeden her yere eşit şekilde dağılması her dilimi lezzetli olan kekler yapmanızı sağlar. Çökme olayını engellemek için kek harcının ve eklenen malzemelerin dengeli bir ağırlığa sahip olmasına dikkat etmek gerekir. Örneğin; kek hamuru oldukça sıvı ama eklenen malzemeler ağırsa malzemelerin dibe çökmesi kaçınılmaz olur. Bunun haricinde eklenecek malzemeleri küçük parçalara ayırmak ve en son karışıma katmak da çökmeyi engeller. 

Kekimin Piştiğini Nasıl Anlayabilirim?

Kekin pişip pişmediğini anlamak için fırının kapağını sürekli açmak kekinizin kabarmasını engeller. Bu sebeple tarifte yer alan süreye uygun olarak fırının kapağını hiç açmadan beklemek lezzetli ve kabarmış bir kek hazırlamanın en garanti yollarındandır. Bazen fırının, kek kalıbının ya da malzemelerin özelliklerinden dolayı pişme süresi değişebilir. Böyle bir durumda bir iki kere fırını açıp bir kürdan ya da bıçak batırarak kekin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Kürdan ya da bıçağı kekten çektiğinizde temizse kekinizin içi pişmiş demektir.